Lokalizacja guza wywołującego kortykotropinę za pomocą torakoskopowego pobrania krwi z żył płucnych

Guzy płucne wydzielające kortykotropinę są niezbyt częstą przyczyną zespołu Cushinga.1 Dokładna lokalizacja ektopowych (nie przysadkowych) źródeł kortykotropiny może być trudna: badania radiologiczne są często niespecyficzne, a eksploracja chirurgiczna za pomocą standardowej torakotomii jest związana z chorobowością. Wspomagana wideo operacja klatki piersiowej (VATS) zyskuje na popularności w anatomicznych i nieanatomicznych resekcjach płucnych. Opisujemy pacjenta z zespołem Cushinga z powodu ektopowego wydzielania z jednego rakowiaka płucnego; przezskórne pobieranie krwi z żył płucnych przez VATS w celu określenia poziomu kortykotropiny pozwoliło na precyzyjne zlokalizowanie guza i potwierdziło kompletność resekcji.
Badano 25-letniego mężczyznę ze względu na przyrost masy ciała, nadciśnienie, hirsutyzm i purpurowe rozstępy brzucha i ud. Początkowe wyniki oceny biochemicznej obejmowały podwyższony 24-godzinny poziom kortyzolu w moczu (237 .g, prawidłowy zakres, <105) i podwyższony poziom kortykotropiny (53,6 ng na litr, prawidłowy zakres, 6 do 48). Wysokie poziomy kortyzolu nie mogły zostać zahamowane przez podawanie deksametazonu. Rozległe badania gruczolaka przysadki były negatywne.
Obliczone tomograficzne skanowanie klatki piersiowej ujawniło dwie zmiany większe niż 1,0 cm – jedna w górnym segmencie prawego dolnego płata i jedna w liściu. Obie zmiany miały umiarkowany wzrost wychwytu scyntygrafii oktreotydu.
Prawe dolne i lewe górne żyły płucne zostały nakłute, aby umożliwić pomiar poziomu kortykotropiny techniką VATS. Pobieranie próbek z żył płucnych wykonano przed i po segmentektomii guzka płucnego po prawej stronie oraz resekcji klinowej guzka lędźwiowego. Prawa strona była podchodzona najpierw, a za nią lewa. Uszkodzenie w prawym dolnym płacie zostało później uznane za guz rakowiaka, a w linguli – w kryptokokowym.
Rysunek 1. Rysunek 1. Poziom kortykotropiny przed i po resekcji klina. Poziom kortykotropiny był znacznie podwyższony w prawej dolnej żyle płucnej, ale zmniejszył się o 85 procent po prawej lepszej segmentektomii (ryc. 1). Klinowa resekcja guza w ujściu nie spowodowała zmiany poziomu kortykotropiny. Pacjentka wyzdrowiała biochemicznie, z poziomami kortykotropiny i kortyzolu wynoszącym 9 ng na litr i 2 .g na decylitr w dniu pooperacyjnym 1. Objawy skórne, hemodynamiczne i psychiczne związane z hiperkortyzolemią ustąpiły po operacji i nie nawróciły podczas 6 kontynuacja.
Ektopowe źródła kortykotropiny w płucach są dobrze rozpoznawane i obejmują raka drobnokomórkowego raka płuc i gruczolaka oskrzeli; jednak niespecyficzne guzki płuc mogą utrudniać potwierdzenie radiologiczne. Przypadek ten pokazuje zastosowanie minimalnie inwazyjnej techniki do pobierania krwi z żył płucnych (w sposób analogiczny do pobierania próbek z żyły dolnej krtani), aby zlokalizować ektopowe źródło płuc kortykotropiny i określić jej przyczynę.
Lan Vu, MD
Pierre R. Theodore, MD
Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco, San Francisco, Kalifornia 94131
[email protected] ucsf.edu
Odniesienie1. Orth DN. Zespół Cushinga. N Engl J Med 1995; 332: 791-803 [Erratum, N Engl J Med 1995; 332: 1527.]
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
[przypisy: wrastający paznokieć warszawa, zielona pszenica tabletki, leczenie przerzutów do kości ]
[patrz też: zielona pszenica tabletki, usg nadgarstka, internista czym sie zajmuje ]