Mikrobiologiczni mieszkańcy ludzi: ich ekologia i rola w zdrowiu i chorobieKolonizacja powierzchni błony śluzowej

W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie bakteriami, które zamieszkują normalne powierzchnie śluzowe i skórę, naprawdę się zapaliło. Te skolonizowane miejsca nazywane są dogodnie zewnętrznymi , ponieważ mają bezpośredni kontakt ze środowiskiem i są stale kąpane przez żywność, wodę i powietrze. Oprócz kosztownych i błędnych prób oczyszczenia jelita z trujących drobnoustrojów (jest zadziwiające, jak wielu racjonalnych pacjentów nadal stosuje tę praktykę), zawsze była grupa entuzjastycznych naukowców – mikrobiologów, dentystów, lekarzy, biologów komórkowych, dietetycy, a ostatnio genetycy i epidemiologowie – którzy z podziwem patrzą na mikroflorę. Niektórych przyciąga niezwykła liczba organizmów i gatunków w ciele ludzkim i na ciele ludzkim, inni muszą wiedzieć, co powoduje, że drobnoustroje nieszkodliwie skolonizowane stają się czynnikiem zakaźnym, a jeszcze inni zastanawiają się, co ten mikrobiologiczny ogród w rzeczywistości przyczynia się do zdrowia. Są też tacy, którzy mają interesy komercyjne, których potrzebą jest zrozumienie, jak sprawić, by kosmetyki i inne przybory toaletowe były coraz bardziej skuteczne lub długotrwałe w obliczu ustalonej mikroflory, lub jak wyizolować i zmodyfikować szczepy bakterii, które mogą żyć i dzielić się w jelitach ( zamiast natychmiastowego wydalenia) jako czynniki probiotyczne. Ostatnio dołączyli naukowcy, którzy zastanawiają się, co te nieszkodliwe drobnoustroje mają wspólnego z zapalną chorobą jelit, reumatoidalnym zapaleniem stawów i wieloma innymi niewyjaśnionymi przewlekłymi chorobami zapalnymi. Gotowy dostęp do miejsc zapalenia i otaczającej go populacji drobnoustrojów jest wielkim sprzymierzeńcem tego rodzaju badań, jak to zostało wyraźnie wyjaśnione we wczesnych wkładach mikrobiologów dentystycznych i immunologów w zrozumienie przewlekłych chorób zapalnych w jamie ustnej. Skaningowa mikroskopia elektronowa pokazująca bakterie na brodawkowatych brodawkach języka. David Gregory i Debbie Marshall / Wellcome Photo Library.
Postać.
W miarę jak rozwija się nauka łącząca normalną mikroflorę z chorobą, terminy takie jak mimikra żywiciela, adhezyna, komórka M, defensyna, wyczucie kworum, biofilm, oligomeryzacja wiązania nukleotydów – domena 2, integryna i intimina pojawiają się coraz częściej w literaturze medycznej – określenia, które w przeszłości ograniczały się do pism mikrobiologów i immunologów. Ta terminologia jest wyzwaniem nawet dla poinformowanego lekarza, a prace referencyjne, do których mogą się zwrócić, są niezbędne. Dwie książki, które tutaj przejrzałem, zajmują się kompleksowo mikrofonią kolonizacyjną. Są komplementarne, ale różnią się bardzo pod względem stylu i zakresu.
Mikrobiologiczni mieszkańcy ludzi zostali napisani wyłącznie przez Michaela Wilsona z University College London, a pojedyncze autorstwo przynosi wielką korzyść z koherencji. Ta książka to widok z lotu ptaka dokładnie tego, co opisuje ten tytuł i będzie dobrze pouczał tych, którzy chcą uchwycić zakres rozległego i zróżnicowanego tematu normalnej mikroflory. Każda strona w organizmie otrzymuje swój własny rozdział, a organizacja rozdziałów jest jednolita. Tak więc, w mojej dziedzinie gastroenterologii, omówienie anatomii i fizjologii jelit poprzedza szerokie traktowanie cech środowiskowych każdego narządu na jego długości, które bakterie kolonizują każde miejsce i ich liczbę (taksonomia drobnoustrojów jest bogato opisana w całym książka), jak mikroby oddziałują na każdy nabłonek, mechanizmy obronne, które je kontrolują, oraz niektóre z lokalnych i układowych chorób, które powodują
[hasła pokrewne: gabinet rehabilitacji kraków, korekcja laserowa wzroku, usg nadgarstka ]
[podobne: apteka internetowa leki na receptę, korekcja laserowa wzroku, leczenie przerzutów do kości ]