Porównanie zarządzania medycznego z Misoprostolem i chirurgiczne leczenie w przypadku niewystarczającej ciąży ad 5

Cztery kobiety (wszystkie z grupy mizoprostolu) uległy jednak aspiracji próżniowej po 30. dniu w przypadku ciężkiego krwawienia lub uporczywego krwawienia. W grupie przyjmującej mizoprostol wypadanie produktów do zapłodnienia było zakończone po podaniu jednej dawki 71% kobiet (346 z 490). Wśród osób, które otrzymały drugą dawkę, podejście to powiodło się w 8. dniu u 60% pacjentów (64 z 107), a ogólny wskaźnik sukcesu wynosił 84% w ciągu dnia 8. Wskaźnik skuteczności różni się w przypadku podtypów wczesnej niewydolności ciążowej; kobiety z ciąży płodowej miały niższy wskaźnik sukcesu w dniu 8 niż inne grupy razem (P = 0,02). W żadnej z grup leczenia nie było istotnego związku między wiekiem ciążowym w czasie leczenia a odsetkiem powodzeń (P = 0,67 dla grupy mizoprostolu i P = 0,30 dla grupy chirurgicznej) (Tabela 3).
Tabela 4. Tabela 4. Zdarzenia niepożądane i dopuszczalność leczenia medycznego i chirurgicznego w przypadku niewłasciwego porodu. Krwotok i zakażenie miednicy były rzadkie po leczeniu (1 procent lub mniej); wskaźniki tych powikłań nie różniły się istotnie pomiędzy grupami (Tabela 4). Częstość występowania gorączki (temperatura 38,0 ° C [100,4 ° F] lub wyższa) również była podobna w obu grupach. Spośród 13 kobiet z grupy mizoprostolu, które miały gorączkę, 2 osoby odwiedzały szpital, a otrzymywało antybiotykoterapię. Spośród sześciu kobiet w grupie chirurgicznej, które miały gorączkę, trzy osoby odwiedzały szpital i dwie otrzymały terapię antybiotykową. Nie wystąpiła sepsa matczyna. Częstotliwość wizyt ratunkowych w szpitalu w ciągu pierwszych 24 godzin po leczeniu była podobna w grupach medycznych i chirurgicznych (odpowiednio 3 procent i 2 procent, P = 0,59).
Odsetek kobiet, które złożyły niezaplanowane wizyty w szpitalu był nieznacznie, ale nie znacznie wyższy w grupie mizoprostolu niż w grupie z aspiracją próżniową (23 procent vs. 17 procent, P = 0,09). Spadek stężenia hemoglobiny o co najmniej 3 g na decylitr częściej występował w grupie z mizoprostolem niż w grupie z podciśnieniem (5% w porównaniu z 1%, P = 0,04). Kobiety, które otrzymały mizoprostol częściej zgłaszały nudności, wymioty, bóle brzucha i silniejszy ból. Niemniej 83% kobiet stwierdziło, że prawdopodobnie lub absolutnie zaleciłoby leczenie mizoprostolem swojej rodzinie i przyjaciołom, a 78% stwierdziło, że prawdopodobnie lub w ogóle z nich skorzystają, gdyby podobne okoliczności wystąpiły w przyszłości. Akceptowalność leczenia nie różniła się istotnie między grupami. Ponadto, wśród 190 kobiet, które przeszły aspirację próżniową w poprzednich ciążach, ale które otrzymały mizoprostol w obecnej ciąży, 80 procent stwierdziło, że zaleciłoby leczenie mizoprostolem, a 73 procent stwierdziło, że w razie potrzeby ponownie zastosowaliby mizoprostol.
Dyskusja
Nasze badanie wskazuje, że skuteczna jest terapia wczesnego niepowodzenia ciąży z 800 .g mizoprostolu dopochwowo z dawką powtarzaną po 48 godzinach. Wskaźnik sukcesu w dniu 30 wyniósł 84 procent (95 procent przedziału ufności, 81 do 87 procent). Ryzyko krwawienia i zakażenia miednicy było bardzo niskie, a działania niepożądane były tolerowane
[podobne: dofinansowanie do aparatu słuchowego, korekcja laserowa wzroku, neurolog ostrołęka ]
[podobne: apteka internetowa leki na receptę, korekcja laserowa wzroku, leczenie przerzutów do kości ]