Skurcz oskrzeli wywołany pastą do zębów

W swoim liście (wydanie z 27 grudnia) Drs. Spurlock i Dailey przedstawili ciekawy przypadek astmy, ale nie komentowali konserwantów i dodatków barwiących w pastach do zębów. Tartrazyna, żółty barwnik azowy, jest dobrze znana z powodu skurczu oskrzeli u niektórych osób z astmą, które są wrażliwe na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Parabeny i pirosiarczyn sodu stosowane jako środek konserwujący w niektórych produktach spożywczych i napojach mogą również powodować astmę.
Hiroshi Kawane, MD, FCCP
Kawasaki Medical School, Kurashiki City, Okayama, 701-01 Japonia
ReferenceSpurlock BW, Dailey TM. . Skrócenie (świeżego) oddechu – skurcz oskrzeli wywołany pastą do zębów. N Engl J Med 1990; 323: 1845-6
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Powyższe pismo zostało skierowane do autorów przedmiotowego listu, którzy oferują następującą odpowiedź:
Do redakcji: Dr Kawane zauważa, że niektóre środki konserwujące i dodatki do barwników powodują skurcz oskrzeli u wrażliwych osób. Jednak jedyną absolutną różnicą między pastą do zębów opartą na pastach, która generowała u naszego pacjenta objawy, a pastą do zębów na bazie żelu, która nie była, była sztuczna substancja zapachowa – nie konserwanty ani barwniki. Ponadto, jak opisano, pacjentka zgłosiła objawy astmy, gdy żuła gumę o smaku mięty lub mięty pieprzowej.
Bruce W. Spurlock, MD
Thomas M. Dailey, MD
Kaiser Permanente Medical Center, Santa Clara, CA 95051
(2)
[przypisy: olx świebodzice, olx trzebiatów, biszkopt z owocami przepis ]